Położenie Szczawnicy
Szczawnica położona jest w dolinie potoku Grajcarka będącego jednym z dopływów Dunajca. Zlokalizowana jest między górami Beskidu Sądeckiego i Pieninami. To miejscowość ceniona przez wielu turystów, którzy uwielbiają piesze wycieczki po górach, ale również mają ochotę odetchnąć, wyciszyć się i pooddychać świeżym powietrzem. Zimą to atrakcyjny i tłumnie odwiedzany ośrodek narciarski z kolejką krzesełkową na Palenicę i pobliską Areną w Jaworkach.
Szczawnica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, występuje tu znakomity mikroklimat, sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych oraz źródła dwunastu kwaśnych wód – szczaw.
Szczawnica słynie z wielu atrakcji turystycznych. Swoją popularność miasto to zawdzięcza przepięknym krajobrazom, walorom przyrodniczym, oraz szlakom turystycznym m.in. na Trzy Korony, Sokolicę czy Wysoką.
Za najciekawsze atrakcje w Szczawnicy uznaje się:
- Szczyt Przehyba
- Wąwóz Homole
- Spływ Dunajcem
- Sokolica
- Palenica Stok Narciarski i kolej linowa PKL Palenica
- Wodospad Zaskalnik
- Szczyt Trzy Korony
- Pijalnia Wód Mineralnych
- Redyk
- Trasa rowerowa do Czerwonego Klasztoru i Velo Dunajec
Coś dla siebie znajdą tu również wędkarze i miłośnicy jazdy konnej. Liczne ośrodki i atrakcyjne miejsca zachęcają do rozwijania pasji. Pobliskie jezioro Czorsztyńskie i zamki w Niedzicy i Czorsztynie oraz przeprawa promem to nieodzowne punkty każdej wycieczki w Pieniny.
Góralskie Domki w Szczawnicy to całoroczny ośrodek turystyczny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Zapraszamy na wypoczynek!
Szczyt Przehyba
Zaletą położenia Góralskich Domków jest bliskość szlaków turystycznych prowadzących na szczyt malowniczego wzniesienia Przehyba. Szczyt możemy zdobyć pieszo lub rowerem. Po wyczerpującej wędrówce na górze czeka na nas całoroczne schronisko, z idealną bazą wypadową na szlaki Beskidu Sądeckiego.
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole to bardzo wyjątkowa atrakcja turystyczna znajdująca się nieopodal Szczawnicy. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych rezerwatów Pienin. Przechadzając się wąwozem, możemy podziwiać potoki, jak i zapierające dech w piersiach wysokie ściany wapienne. To piękne miejsce, które warto odwiedzić jesienią – wówczas Wąwóz Homole zdobią drzewa pełne złotych kolorów.
Spływ Dunajcem
Jeśli zdecydowali się Państwo odwiedzić Szczawnicę późną wiosną, latem, a nawet jesienią, kiedy pogoda nas rozpieszcza, to każdy powinien skorzystać z atrakcji, jaką jest spływ Dunajcem. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Dunajec wyżłobił w wapiennych skałach wąwóz zwany Przełomem Dunajca. Spływ Dunajcem to świetna atrakcja dla całej rodziny, nie tylko dorosłych, ale również dzieci.
Sokolica
Szczyt Sokolica słynie z wyjątkowych widoków na Pieniny i przełom Dunajca. Mimo nieznacznej wysokości, tylko 747 m n.p.m. oferuje malownicze widoki na pasma górskie z tarasu widokowego na szczycie góry. Po zdobyciu wzniesienia, dodatkowo możemy podziwiać sosnę z Sokolicy, można powiedzieć że dzięki swojemu położeniu i sposobie w jakim wyrosła to jedno z bardziej znanych drzew w Polsce.
Palenica Stok Narciarski i kolej linowa PKL Palenica
Jeśli odwiedzą Państwo Szczawnicę koniecznie muszą się Państwo wybrać na Palenicę, która cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno zimą jak i latem. Na szczycie Palenicy znajduje się schronisko “Groń”, obiekty gastronomiczne oraz zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy), zimą natomiast czynne są wyciągi narciarskie. Z góry rozciąga się piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki.
Wodospad Zaskalnik
Wodospad Zaskalnik to atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Szczawnicy. To wspaniałe uzupełnienie nocowania w Pieninach. Trasa ze Szczawnicy do wodospadu Zaskalnik zajmuje około 40-50 minut spacerem.
Szczyt Trzy Korony
Szczyt Trzy Korony to atrakcja idealna dla każdego! Szczyt koniecznie trzeba zdobyć będąc w Szczawnicy bądź w Sromowcach Niżnych, skąd można rozpocząć trasę na Trzy Korony. Same widoki ze szczytu są przepięknie i prezentują się bajecznie.
Pijalnia Wód Mineralnych
Szczawnica słynie nie tylko z tras narciarskich i licznych szlaków górskich, ale przede wszystkim z niepowtarzalnego mikroklimatu, który słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych. Szczawnica zawdzięcza to świeżemu powietrzu pochodzącemu z otaczających lasów, dzięki czemu korzystnie wypływa na odnowę sił witalnych i poprawę nastroju. Uzdrowisko Szczawnica dysponuje aż 12 źródłami wód mineralnych – wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe, bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy.
Redyk
Tradycyjny redyk do Szczawnicy przyciąga wielu turystów którzy chcą zobaczyć inaugurację bądź zakończenie sezonu pasterskiego. Zgodnie z tradycją redyk wiosenny rozpoczynał się w dzień św. Wojciech tzn. 23 kwietnia natomiast jesienny w okolicach dnia Michała Archanioła czyli 29 września. To tradycyjny obrządek, w którym owce są wyprowadzane wiosną i sprowadzane z hal jesienią, po około pół rocznym pobycie na pastwisku.
Wycieczki rowerowe
Miejscowość oferuje nam również możliwość zorganizowania wycieczek rowerowych. Bliskość trasy rowerowej na Czerwony klasztor (Velo Dunajec), czy też Trasy wokół jeziora Czorsztyńskiego (Velo Czorsztyn), sprawia że Szczawnica przyciąga również pasjonatów jazdy na rowerze. W centrum miejscowości możemy wypożyczyć solidny sprzęt rowerowy, w przypadku braku własnego roweru.